Modelarstwo redukcyjne

Modelarstwo redukcyjne

Modelarstwo redukcyjne

Jako modelarstwo w wymiarze redukcyjnym rozumie się specyficzną formę spędzania wolnego czasu, jaka łączy się z opcją odtwarzania rzeczywistości poprzez obserwowanie tego, co dzieje się dookoła. Jest to możliwość odtwarzania w miniaturowych wersjach konstruowanych modeli na przykład sytuacji, okoliczności, całych wydarzeń i kolei losu a także otoczenia, środowiska czy konkretnych ludzi i obiektów oraz budynków.

Jest to sposób na ukazywanie nawet tego, co jest wewnątrz nas czyli odczuć oraz emocji. Jest to skala pomniejszenia, jaka najbardziej powszechnie występuje w następujących wymiarach – 1:72, 1:48 oraz 1:35. Warto pamiętać, że modelarze stawiają zwłaszcza na gotowe zestawy, które posiadają rozliczne elementy, jakie podlegają później specyficznemu połączeniu bazującemu na dokładności, pieczołowitości oraz zręczności manualnej i precyzji. Niektóre wymagają malowania, inne nie. W sferze charakteryzowanego tu malarstwa redukcyjnego wyodrębnia się natomiast specyficzne dziedziny, jakie są mocno zróżnicowane w zależności od tego, co staje się przedmiotem konstruowania. I tak wydziela się kolej, dioramy, winiety, figurki, pojazdy cywilne, pojazdy wojskowe, samoloty, statki, okręty i wiele, wiele innych.

Kolejna kwestia to zróżnicowanie pod względem dostępnych technik a także stosowanych materiałów oraz narzędzi. Na tej podstawie za budulec miniatur można uznać chociażby karton, papier, drewno, żywicę poliuretanową, plastik, polistyren, elementy fototrawione.

– autor artykułu